HYDRO-ELKLIM
Marcin Bielaszka

woj. małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie

tel. 605-520-095

Program Czyste Powietrze

Aby zaoszczędzić na termomodernizacji domu, możesz zgłosić się do udziału w rządowym programie Czyste Powietrze. Dzięki niemu uzyskasz dofinansowanie w formie dotacji – nawet do 100% – lub pożyczki z banku m.in. na zakup nowych źródeł ciepła.

W wielu polskich domach nadal korzysta się ze starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych. Z tego powodu niska emisja jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza i powstawania smogu.

W 2018 rok rząd postanowił jednak rozpocząć walkę o zdrowe i bezpieczne środowisko naturalne, w którym żyjemy, dlatego wdrożył program priorytetowy Czyste Powietrze skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych.

Dlaczego warto skorzystać z programu Czyste Powietrze i wymienić źródło ciepła?

Poza benefitami ekologicznymi lepsze zarządzanie energią cieplną domu znacząco poprawi budżet Twojej rodziny. Już samo ocieplenie nieruchomości połączone z wymianą okien może zmniejszyć Twoje wydatki aż o 40%. Jeśli dodatkowo zamontujesz nowoczesne i energooszczędne urządzenie grzewcze, koszty eksploatacji domu spadną jeszcze bardziej!

Co zyskujesz dzięki udziałowi w programie Czyste Powietrze?
 • Lepiej zarządzasz energią cieplną w swoim domu.
 • Ekologicznie ogrzewasz dom i chronisz środowisko.
 • Zyskujesz większe oszczędności.

W zależności od Twojego dochodu (jeśli nie przekracza on 135 tys. zł rocznie) możesz uzyskać nawet do 100% dotacji na wymianę urządzenia grzewczego! Jest to wiec także szansa na zakup nowoczesnych pomp ciepła czy kotłów kondensacyjnych, które wcześniej mogły być dla Ciebie niedostępne.

Jak zgłosić się do programu Czyste Powietrze i uzyskać dofinansowanie na wymianę urządzenia grzewczego?

Program Czyste Powietrze jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli domów, które wymagają przeprowadzenia termomodernizacji i których roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł. Należysz do tej grupy? W takim razie rozważ zgłoszenie swojego udziału w programie!

Aby uzyskać dofinansowanie na urządzenia grzewcze oraz na całą termomodernizację, musisz zarejestrować się na Portalu Beneficjenta. Jest to sekcja dostępna na stronie Twojego WFOŚiGW (w zależności od województwa), możesz również złożyć wniosek w serwisie gov.pl (od czerwca 2020 r.) oraz w odpowiednim banku (w przypadku wnioskowania o kredyt).

Zgłoszenie do programu odbywa się przez wypełnienie wniosku oraz dołączenie zaświadczenia wydawanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Program Czyste Powietrze nie taki trudny – zobacz, jak w prosty sposób przygotować się do termomodernizacji

Jeśli masz wrażenie, że wymagania i warunki programu Czyste Powietrze są dla Ciebie niejasne, jesteśmy tu po to, żeby Ci pomóc. Trafiłeś w odpowiednie miejsce – tu wszystko stanie się jasne.

Chcesz zapoznać się z formalnymi wymaganiami rządowego programu? Nie wiesz, jakie są poszczególne etapy udziału w programie? Sprawdź wszystkie koszty kwalifikowane i zobacz, jakie prace termomodernizacyjne możesz uwzględnić w swoim planie remontowym.

Pobierz: e-book Vaillant o Czystym Powietrzu

Zmiany w programie Czyste Powietrze – dofinansowanie dla większej grupy i nie tylko

Z dniem 25 stycznia 2022 roku w programie Czyste Powietrze nastąpiła zapowiadana od dłuższego czasu niezwykle istotna zmiana. Obejmuje ona bowiem wprowadzenie trzeciego, najwyższego poziomu dofinansowania – jego kwota może sięgać aż 135 tys. zł. W tym progu możliwe będzie dofinansowanie do aż 100% kosztów kwalifikowanych. Na czym polega ten próg i co pozwoli uzyskać?

 • 5 200 zł dofinansowania na pompę ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej,
 • 15 300 zł dofinansowania na kocioł gazowy kondensacyjny,
 • 15 000 zł dofinansowania na mikroinstalację fotowoltaiczną,
 • dodatkowe 1200 zł dofinansowania na audyt energetyczny.

Kto może skorzystać z najwyższego progu dofinansowania? Jest on przeznaczony dla gospodarstw domowych, w których dochód na osobę nie przekracza 1 894 zł (w przypadku gospodarstwa wieloosobowego) oraz 2 651 zł (w przypadku gospodarstwa jednoosobowego). Alternatywą dla dochodu mogą być także zasiłki stałe, okresowe, rodzinne lub specjalne opiekuńcze. Istotną zmianą są także transze rozliczeniowe – w pozostałych progach obowiązują trzy, natomiast w najniższym jest ich aż pięć.

Dodatkową zmianą wprowadzoną w programie Czyste Powietrze jest możliwość łączenia dofinansowania z innymi – gminnymi – programami parasolowymi.

Czyste Powietrze – najważniejsze informacje dla zainteresowanych

 • Program zaczął działać we wrześniu 2018 r. Jego realizacja ma zakończyć się w 2029 r.
 • Wnioski będą przyjmowane do końca grudnia 2027 roku.
 • Maksymalny koszt dotacji to 135 tys. zł (dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania) oraz dodatkowe 1200 zł na audyt energetyczny.
 • Minimalny koszt dotacji to 3 tys. zł.
 • Program pozwala uzyskać dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji lub niskoprocentowej pożyczki udzielanej przez banki.
 • Dzięki udziałowi w programie możesz wymienić swoje źródło ciepła na nowy piec kondensacyjny, pompę ciepła, a nawet zainstalować system fotowoltaiczny.
 • W ramach programu możesz też docieplić przegrody budynku, wymienić stolarkę okienną i drzwiową oraz zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Program Czyste Powietrze jest finansowany przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Jesteś zainteresowany programem lub chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami!